Higieniczny niezbędnik salonu fryzjerskiego

Aż 80% mikroorganizmów chorobotwórczych jest przenoszonych przez ręce, np. z powierzchni. Radzimy, w jaki sposób utrzymać higienę w salonach fryzjerskich i na co zwrócić uwagę przy doborze środków do utrzymania czystości i dezynfekcji, żeby szybko i wygodnie usunąć szkodliwe drobnoustroje.

Sprzątanie i dezynfekcja to podstawa

Proces utrzymania czystości zawsze powinien składać się z dwóch etapów – sprzątania i dezynfekcji. Najpierw należy usunąć i zredukować brud za pomocą profesjonalnych środków czyszczących, a następnie zastosować środek dezynfekujący, żeby zabić pozostałe mikroorganizmy.

Kompleksowe spojrzenie na zagadnienia czystości i dezynfekcji jest niezwykle istotne. Jeśli na początku nie usuniemy środkami czystości materii organicznej, to może ona potencjalnie utrudnić bezpośredni kontakt środka dezynfekującego z powierzchnią i zakłócić proces dezaktywacji patogenów. A nie chodzi przecież o usunięcie tylko przysłowiowej wierzchniej warstwy kurzu, ale pozbycie się wszystkich zabrudzeń i zlikwidowanie niewidocznych gołym okiem zarazków groźnych dla ludzi – wyjaśnia Waldemar Ferschke, wiceprezes spółki MEDISEPT, lekarz epidemiolog.

Utrzymanie higieny na wysokim poziomie jest istotnym elementem działalności salonów fryzjerskich. Regularnie sprzątane, a następnie dezynfekowane powinny być wszystkie często dotykane powierzchnie – m.in. klamki, uchwyty, fotele – oraz w drugiej kolejności podłogi. Dezynfekujemy również akcesoria fryzjerskie, np. grzebienie, nożyczki, ostrza. Nie można też zapomnieć o odpowiednim środku do dezynfekcji dłoni, który należy zapewnić zarówno pracownikom salonu, jak i klientom. Tylko jaki środek rzeczywiście będzie odpowiedni?

Standard medyczny = skuteczność i bezpieczne funkcjonowanie

Kluczowe znaczenie podczas dobierania środków do utrzymania czystości i dezynfekcji ma wysoka jakość produktów, która świadczy m.in. o ich skuteczności. W przypadku środków czystości wiąże się to z efektywnym usuwaniem zabrudzeń. Z kolei skuteczna dezynfekcja prowadzi do zredukowania liczby drobnoustrojów – nawet o 99,999%, czyli do poziomu bezpiecznego, przy którym wirusy, bakterie, prątki i grzyby nie są w stanie zakazić człowieka.

Równocześnie wysoka jakość jest wyznacznikiem bezpieczeństwa: wiele słyszy się o środkach do dezynfekcji rąk, które negatywnie wpływają na skórę – wysuszają ją, prowadzą do alergii, a nawet poparzeń skóry. Tymczasem w profesjonalnych środkach w standardzie medycznym, takich jak produkty MEDISEPT, skład jest skomponowany w taki sposób, żeby chronić skórę przed wysuszeniem i dodatkowo ją pielęgnować. Wszystko to dzięki zawartości tzw. humektantów, czyli substancji nawilżających jak np. olejki. Z kolei środki do dezynfekcji powierzchni MEDISEPT przechodzą testy tolerancji materiałowej i nie niszczą powierzchni, np. nie odbarwiają akcesoriów fryzjerskich – mówi Waldemar Ferschke.

Środki MEDISEPT w standardzie medycznym są wytwarzane zgodnie z normami europejskimi. Podlegają również systematycznym kontrolom wewnętrznym. Surowce wykorzystywane do produkcji preparatów przechodzą rygorystyczną selekcję wewnętrzną przed przyjęciem do magazynu. Te działania zapewniają powtarzalność produkcji, co w praktyce oznacza, że każda partia produktów ma tak samo wysoką jakość.

System „szyty na miarę” dla salonów fryzjerskich

MEDISEPT wypracował rozwiązania łączące obydwa etapy – sprzątanie i dezynfekcję, umożliwiając sprawne i intuicyjne zastosowanie produktów w praktyce. Pakiet MEDISEPT przygotowany dla salonów fryzjerskich zawiera produkty do jednoczesnego mycia i dezynfekcji w standardzie medycznym: środki do dezynfekcji alkoholowej dłoni, do mycia i dezynfekcji powierzchni często dotykanych oraz preparat do dezynfekcji przez zanurzenie przeznaczony do odkażania akcesoriów i przyborów fryzjerskich.

Właściwości myjące dezynfektantów wspomagają środki do utrzymania czystości, ale nie mogą ich zastąpić. Poszczególne produkty czystościowe i środki biobójcze muszą stanowić system, który działa dobrze wtedy, kiedy jego elementy się wspierają. Nasze produkty biobójcze zawierające surfaktanty mogą umyć powierzchnie, ale nie wyczyszczą jej w taki sposób jak specjalnie dobrane profesjonalne środki czystości, które różnią się między sobą przede wszystkim substancjami aktywnymi usuwającymi konkretne zabrudzenia, a więc z punktu widzenia użytkownika różnią się funkcją – dodaje Waldemar Ferschke.

Uzupełnienie środków biobójczych MEDISEPT stanowi linia produktów do sprzątania MEDICLEAN. Wiele spośród środków z tej linii występuje w formie koncentratu do rozcieńczania w bardzo małych stężeniach z wodą, co wpływa na wysoką wydajność, a tym samym na dostępną cenę roztworu. Przykładowo koszt 10 litrów roztworu ze środkiem MEDICLEAN 110 Floor do mycia podłóg to 0,21 zł. W grupie środków czystości znajdują się również preparaty w sprayach, np. MEDICLEAN 220 Glass przeznaczony do codziennego mycia powierzchni szklanych, dostępny w dedykowanym fryzjerom pakiecie MEDISEPT.

Nie zapominajmy, że w naszym otoczeniu poza wirusem SARS-CoV-2 jest wiele innych patogenów chorobotwórczych, które w dużej mierze przenoszą się z powierzchni przez ręce. Powodują one m.in. biegunki czy zatrucia pokarmowe, a sezonowo również grypę. Powinniśmy się przyzwyczaić do myśli, że system utrzymania higieny pozostanie z nami na stałe dla naszego wspólnego dobra – żeby chronić nie tylko siebie, alei swoich klientów oraz pracowników – konkluduje Waldemar Ferschke.

www.medisept.pl

Na podstawie materiałów Medisept

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Koszyk
Scroll to Top