Nie ma jednej sztancy, na podstawie której można zrobić idealny salon. W każdym zakładzie jest właściciel, pod którego wszystko jest podporządkowane. Jeżeli barber ma inną pasję niż fryzjerstwo, będzie ją widać w jego salonie. Liczy się klimat.
Fotel z prawdziwego zdarzenia
Fotel fryzjerski to taki mebel, który także dziś jest bardzo zbliżony do pierwowzorów z XIX wieku. Wciąż najbardziej pożądanym jest design oparty na ekskluzywnych materiałach – eleganckich przeszyciach skórzanej tapicerki, drewnie, stalowych dodatkach w formie wykończeń oraz nitów. Niebagatelną rolę odgrywa tu fakt umieszczenia siedziska na solidnej podstawie o dużej średnicy okręgu, koniecznie z regulowanym zagłówkiem. Mechanizm tego zagłówka powinien być wykonany z zabezpieczeniem przed niekontrolowaną zmianą położenia (golenie brzytwą to jednak praca z ostrym narzędziem). Porządny fotel barberski nie może się obyć bez obrotowego podnóżka i podłokietników, które zapewniają wygodę klientowi oraz barberowi. Ruchomy podnóżek jest uzasadnionym elementem, szczególnie ważnym z racji wykorzystania fotela w niektórych zabiegach pielęgnacyjnych. Najczęściej wykonuje się go w formie odlewu ze stopu aluminium i tapiceruje. W wersji siedzącej ten element służy za podnóżek, a wypadku rozłożenia tego fotela do pozycji półleżącej, element ruchomy odwraca się i odwrotna część tapicerowana tego podnóżka, służy jako oparcie pod podudzia klienta. Oczywiście do fotela można dodać jeszcze kilka atrybutów kojarzących się z męskim stylem bycia, takich jak mocowanie na szklankę dobrego trunku i popielniczkę. Ciekawym uzupełnieniem, a zarazem pomostem między klasyką i nowoczesnością może być element do ładowania indukcyjnego telefonów komórkowych.
Nablatowa umywalka tylko dla mężczyzn?
Dawniej na każdym stanowisku męskim był blat z umywalką. Włosy głową do tyłu myło się kiedyś wyłącznie na działach damskich, z tego też względu eksponowanie standardowych umywalek na blatach w quazi barberskim stylu (doklejone do blatu) należy uznać za nieporozumienie i lepiej pozostać wtedy przy uniwersalnym myciu głowy w pozycji odchylonej do tyłu w zupełnie innej części salonu. W męskim salonie umywalka nablatowa jest bardzo wygodnym elementem wyposażenia ponieważ podczas zabiegów pielęgnacyjnych stale używa się ciepłej lub gorącej wody, a klient nie musi się przemieszczać, tylko pozostaje na miejscu, aż do końca wizyty w salonie. Propozycja PANDY to szlachetny blat wykonany z wyjątkowo trwałej i bezpiecznej, kompozytowej masy akrylowej typu Corian lub Kerrock z osadzoną w środku jedyną w Polsce nablatową umywalką. Całość spinają drewniane wykończenia, a także szerokie poziome lustra bez zbędnych aplikacji doskonale wpisujące się w surowe męskie otoczenie.
Na podstawie materiałów Panda Trzebnica